K řízení dopravy v Česku se budou využívat zkušenosti ze zahraničí

 

Společnost INRIX, která je partnerem VARS BRNO a.s., se věnuje v celosvětovém rozsahu sběru a zpracování dat z flotily plovoucích vozidel (FCD). Nyní na svém webu zveřejnila porovnání dopravních zátěží z měst celého světa. Na adrese http://inrix.com/scorecard/ jsou dostupné údaje z 1 360 hodnocených měst. Jedná se o dosud největší studii svého druhu, která analyzovala dopravní zatížení v 38 státech.

Jsou Pražané zpovykaní?

V porovnání se hodnotil čas strávený v kolonách. I ta nejhorší česká dopravní zácpa je sotva čtvrtinová oproti světovým rekordmanům, jako je Los Angeles nebo Moskva.

V České republice je kolonami nejvíce postižena Praha a České Budějovice, které jsou v evropském měřítku srovnatelné s Budapeští nebo Rotterdamem. Nejlépe je na tom v ČR Ostrava a Ústí nad Labem. (Prohlédněte si kompletní ikonografiku.)

Lidé dojíždějící do práce v Los Angeles stráví ročně 100 hodin v dopravních zácpách.

Budoucnost řízení dopravy je v realtimových datech

Využití realtimových dat z dopravy má obrovský potenciál a je cestou k optimalizaci času a peněz vynaložených pro přepravu.

  • Kolik času trávíme v kolonách při cestě do práce?
  • Kolik nás stojí doprava?

K zamyšlení: Pěší jsou mnohdy rychlejší než popojíždějící kolony.

Českou republiku čeká zlepšení koordinace dopravy a navigačních systémů

VARS BRNO a.s. spolu s INRIX vyhráli tender na Systému plošného monitorování dopravních zátěží prostřednictvím plovoucích vozidel (FCD).

Pro ŘSD ČR a zejména české řidiče budeme implementovat zcela nové možnosti řízení provozu a sledování aktuální dopravní situace založené na online prediktivním modelu.

Pro dispečery NDIC bude systém přínosný zejména díky značenému rozšíření přehledu o dopravní situaci na všech třídách komunikací. Řidičům přinese například lepší plánování trasy v navigacích a lepší orientaci v dopravních potížích díky lepším možnostem call centru Zelené vlny a call centru NDIC.