Interaktivní zastávkový panel BiZON

Spěcháme, nebaví nás čekat a trpíme, když máme pocit nedostatku informací. Snad nejvíce je to vidět na zastávkách veřejné dopravy. Dopravci to vědí a snaží se alespoň na nádražích a uzlových zastávkách mírnit deficit informací instalací informačních panelů a zvukových systémů pro hlášení. Jenže podej čertu prst … Když cestující dorazí na běžnou zastávku MHD na ulici, ocitne se opět „ve středověku“ a spokojenost je tatam.

Ono totiž poskytnout podobný servis na malé zastávce není technicky jednoduché. Tady si nemůžete vybírat umístění tak, aby na LCD panel nesvítilo slunce, aby byl vždy k dispozici přívod elektřiny nebo spoléhat, že se s rozměry a vzhledem LED panelů v historických centrech památkáři nakonec nějak smíří.

Moderní řešení přináší na náš trh firma VARS BRNO a.s. – interaktivní panel pro zastávkový označník s e-paper displejem. Úspěšné několikaleté provozní zkoušky v zahraničí prokázaly, že tato technologie dospěla do praktické využitelnosti i v našich podmínkách. Brilantní čitelnost na přímém slunci a nízká spotřeba energie e-paper displejů jsou dobře známy všem uživatelům čteček e-knih. Panel při zhoršených světelných podmínkách automaticky detekuje přiblížení uživatele a řídí osvětlení displeje. Nízké energetické nároky umožní instalovat panel tam, kde je to skutečně potřebné. Je možné využít rozvody malého napětí, je odladěno napájení fotovoltaickým panelem i několikatýdenní provoz na akumulátory u mobilního označníku pro dočasné zastávky.

4342

Unikátní je především všestrannost funkcí tohoto panelu při kompaktních rozměrech (cca 35 x 48 cm). Není to doplněk vývěsek papírových zastávkových řádů ani jejich prostá náhrada. V první řadě zobrazuje dynamické informace o nejbližších odjezdech jednotlivých spojů. Tyto informace dostává online spojením z dispečinku. Když vás však zajímají jízdní řády na další dny, mapky linek nebo tarifní informace, není problém, stačí použít tlačítko a listovat! Přitom jsou aktuální informace o odjezdech stále viditelné pro ostatní cestující. A pokud je pro vás obtížné přečíst na panelu údaje o odjezdech, můžete si stejným tlačítkem vyvolat jejich hlasité předčítání.

Když dojde k nečekané dopravní situaci, může dispečer dopravního podniku zasílat na zastávkové panely mimořádná textová hlášení a ta jsou cestujícím automaticky předčítána hlasovým výstupem.

Důležité je také to, že při přerušení napájení nebo datového spojení se z panelu nestane mrtvá krabice. Krátkodobé výpadky napájení může překlenout vestavěný akumulátor a při ztrátě komunikace je stále k dispozici zobrazení jízdních řádů, mapek a tarifů.

Vysoká odolnost proti nepřízni počasí a proti mechanickému poškození je u panelu pro praktické nasazení samozřejmá.